Choď na obsah Choď na menu
 


Celá história kapely sa ťahá už od roku 1987, kedy Marilyn Manson a Twiggy Ramirez (vtedy ešte pod svojimi pravými menami Brian Warner a Jeordie White) založili svoju prvú, death-metalovú kapelu 'Satan on Fire', ktorá sa po krátkej dobe rozpadla a rovnaká dvojka založila ďalší projekt, 'Mrs. Scabtree ', rovnako tak krátkodobý, ako ten predošlý.

V oboch kapelách White spieval Warner, v prvej z nich hral na basu a v druhej na bicie. Po rozpade druhej formácie sa cesty oboch mladíkov rozchádzajú. Jednou veľmi šťastnou náhodou Brian Warner, pôsobiaci už pod menom Marilyn Manson, stretáva gitaristu Scotta Puteskyho, s ktorým v roku 1989 založí ďalší metalový projekt. Gitarista si pod Mansonovým vplyvom mení meno na Daisy Berkowitz a prvé krôčiky formácie sú tak naštartované. Ako basista do kapely prichádza Brad Stewart, meniace si meno na Gidget Gein. Manson zaujíma pozíciu speváka a Berkowitz privádza do kapely posledného člena, klávesistu Perryho Pandreu (Zsa Zsa Speck). Túto štvoricu sprevádza automatický bubeník. Manson pokrstí kapelu na 'Marilyn Manson & The Spooky Kids'.

Počas roka 1990 prichádza ku kapele konečne živý bubeník menom Fred Streithorst, ktorý však vystupuje pod pseudonymom Sara Lee Lucas. Klávesista Zsa Zsa Speck je nahradený Stephenom Bier Jr alias Madonnou Wayne Gacy. Ten údajne nesiahol na klávesy skôr, než sa ku kapele pridal a tak sa začína učiť od začiatku a pestuje si svoj osobitý štýl.

V roku 1992 je zoskupenie, už len pod menom Marilyn Manson, nominovaných na ceny 'Kapela roka' a 'Alternatívne kapela roka' v hudobnej súťaži 'Slammy Awards'. Trent Reznor (frontmana kapely Nine Inch Nails) ponúkne kapele zmluvu vo svojej vlastnej vydavateľskej spoločnosti 'Nothing Records'.

Rok 1993 bol tak prelomovým. V hudobnej súťaži Slammy Awards 1993 kapela vyhráva jednu cenu z piatich nominácií. Ale hlavne nahráva debut 'Portrait Of An American Family'. Z kapely odchádza kvôli nezvládnuteľným problémom s drogami basista Gidget Gein, ktorého nahradí Twiggy Ramirez.

V roku 1994 pôsobí kapela ako predkapela Nine Inch Nails. V Salt Lake City sa stáva prvý väčší škandál: Manson trhá na javisku bibliu. Neskôr sa stretáva s dr. Anton Szandor LaVeya, zakladateľom satanskej cirkvi. Ten menuje Mansona reverendom svojej cirkvi. Od tejto doby sa na každom koncerte stáva nejaký menší alebo väčší škandál. Párkrát si Marilyn pobudol vo väzení (často i Ramirez) za obnažovanie sa na javisku.

V roku 1995 odchádza od kapely bubeník Sara Lee Lucas. Údajne kvôli neprekonateľným rozporom s frontmanom. Na jeho miesto prichádza vynikajúci bubeník Frank Kenny Wilson alias Ginger Fish. Koncom roka vychádza EP 'Smells Like Children', na ktorom sú tri významné cover verzie (hlavne tá, ktorá z kapely urobila hviezdy - 'Sweet Dreams (Are Made Of This)' od skupiny Eurythmics), niekoľko nevýznamných remixov z predchádzajúceho albumu a vynikajúce 'výplne', ktoré chtiac-nechtiac ocení každý, nie len fanúšik.

V roku 1996 odchádza z kapely jeden z najdôležitejších členov, gitarista Daisy Berkowitz, ktorému sa zrejme nepáčilo, akou cestou sa kapela vydala. Nahrádza ho Timothy Michael Linton, ktorému Manson vybral meno Zim Zum. Ten vyhral konkurz na gitaristu vo veľkej konkurencii, takmer 150-tich ďalších gitaristov. Čoskoro vychádza prelomové album, Antichrist Superstar, z ktorého pochádzajú zatiaľ zrejme najväčšie a najdôležitejšie hity ako napríklad 'The Beautiful People', 'Tourniquet', či 'Antichrist Superstar'. Kapela sa stáva veľkým hitom, či už zo strany fanúšikov, tak zo strany ľudí, ktorí kapelu veľmi rýchlo pochovávali. Pódiová prezentácia sa veľmi nápadne podobala divadelnej show, pričom mnohokrát bolo pred vstupom do haly, kde sa koncerty odohrávali, zhabané u divákov veľké množstvo zbraní. Kacírske prejavy kňazov proti Mansonovým názorom sa tiahnu až dodnes.

V roku 1997 vychádza minialbum Remix & Repent, na ktorom sa objavujú dva remixy piesní z predchádzajúceho albumu a tri skladby nahraté pri živých koncertoch.

Rok 1998 prináša ďalší album. Tentokrát sa ale kapela otočila o stoosemdesiat stupňov a oproti predchádzajúcim, veľmi hardcoreovým počinom, sa album 'Mechanical Animals' stáva veľkým hitom vo vodách glam-rocku. Ozajstní fanúšikovia šaleli, tí ostatní na Mansona zanevreli a zvyšok samozrejme znovu protestoval. Tentoraz proti veľkému propagovaniu drog. Koncertovanie bolo asi v polovici turné prerušené kvôli častému vyhrážaniu sa Mansonovi smrťou. Po nahratí albumu kapelu opustil Zim Zum a nahradil ho nadaný John Lowery, bývalý gitarista zoskupenie 'Two' alebo treba 'Davida Lee Rotha'.

20. apríla 1999 sa na Columbine High School v Littleton, Colorade stala strašná a dodnes veľká tragédia. Dvaja študenti školy zastrelili12 iných študentov, jednu učiteľku a 24 ďalších študentov bolo postrelený či inak ranených. Následne útočníci spáchali samovraždu. Z celej udalosti bol médiami a verejnosťou obvinený Marilyn Manson. A to bez toho by na tejto udalosti mal nejakú naozajstnú zásluhu. Špekulovalo sa, že útočníci počúvali hudbu Marilyna Mansona. Médiá a verejnosť proste potrebovali niekoho, na koho to hodiť.

V roku 2000 sa Manson na dlhú dobu uzatvára doma a píše texty k novému albumu 'Holy Wood (In The Shadow Of The Valley Of Death)' na jeseň toho istého roku. Kapela znovu otočila k inej hudbe, tentoraz ku gothic-rocku, ktorý je znesiteľnejšie ako hudba zo začiatkov. Marilyn si ešte stihne založiť svoj vlastný label menom 'Posthuman Records' a k tomu všetkému aj vystriedať partnerku. Herečku Rose McGowan po Marilynově boku nahrádza Dita von Teese. Kapela sprevádza s mnohými ďalšími skupinami Ozzyho Osbourna pri jeho putovným festivalu mene 'Ozzfest'. Ten je plynule vystriedaný svetovým tour menom 'Guns, God & Government Tour', ktorého jednou zo zastávok bola aj 11. februára 2001 pražská Paegas Aréna.

Dňa 30.5. 2002 zo skupiny odchádza jeden z najstarších členov, basgitarista Jeordie White (Twiggy Ramirez). Dôvodom vraj bolo to, že Marilyn dával kapele novú podobu, formoval ju do nového štýlu a Twiggy vraj nebol schopný sa s týmto štýlom stotožniť. Preto radšej kapelu sám dobrovoľne opustil. Jeho nástupcom sa stáva prvý Európan v kapele, Tim Skold, koproducent albumu 'The Golden Age Of Grotesque', ktoré uzrelo svetlo sveta 13. mája 2003.

 Album 'The Golden Age Of Grotesque' sa v mnohých svetových hitparádach dostáva až na vrcholné priečky a je dokonca ocenené zlatou platňou. Na jeho podporu opäť nasleduje svetovej tour nazvanej 'grotesky burlesky'. Okrem tour vystupuje kapela na mnohých festivaloch vrátane 'Ozzfeste' a tiež českom 'Go Planet Roxy' festivalu v Tábore.

V roku 2004 kapelu bohužiaľ opúšťa ďalší kľúčovú člen, gitarista John 5. Ponecháva si svoju prezývku, pod ktorú vydáva sólový inštrumentálny album 'Vertigo'. Zároveň si zakladá vlastný hudobný projekt nazvaný 'Loser', ktorý však neskôr opúšťa, aby sa v roku 2005 pripojil ku kapele Roba Zombieho. Marilyn Manson však vydáva svoju prvú oficiálnu Best Of kompilácii s názvom 'Lesť We Forget'. Aj k nej nasleduje svetovej tour pomenované 'Against All Gods'. Miesto Johna 5 na živých vystúpeniach vyplnil Mark Chaussée, ktorý pôvodne pôsobil v kapelách 'Fight' a 'Danzig'. Mimo neho sa ku kapele pridal aj bubeník Chris Vrenna (predtým v Nine Inch Nails), ktorý suploval za Ginger Fish, ktorý sa zranil pri vystúpení na udeľovaní cien Comet 2004 v Nemecku.

Rok 2005 je skôr rokom oddychovým. Kapela odohrá tri koncerty na ázijskom kontinente, jeden koncert v Mexiku a po viac ako troch mesačnej pauze zavíta ešte v rámci 'Against All Gods' na niekoľko show do Európy. Potom si dáva kapela pauzu a viac menej sa nič dôležité nedeje. Na svet sa síce dostávajú informácie o plánovanom albume, ktorý by mal vyjsť až na konci roka 2006, ale tieto reči boli len planým poplachom. Jedinou podstatnou vecou, ​​ktorá sa teda udiala bola svadba Marilyna a Dity. Pár sa nechal oddať v decembri 2005 v Írsku, na zámočku Castle Gurteen, ktorý patrí ich priateľovi Gottfriedovi Helnweinovi.

V roku 2006 sa toho udialo už o niečo viac. Manson ohlásil, že sa chystá režírovať svoj vlastný film 'Phantasmagoria: The Visions of Lewis Carroll', ktorý bude pojednávať o životných udalostiach a literárnom diele anglického matematika a logika Lewisa Carrolla (vlastným menom Charles Ludwidge Dodgson), ktorý je autorom knihy 'Alenka v ríši divov '. Marilyn bude nielen režisérom, ale aj hercom. Sám totiž stvárni práve Lewisa Carrolla. Mimo to sa už kapela uzatvára do nahrávacieho štúdia a púšťa sa do nahrávania ďalšieho LP albumu. Koncom roka ešte stretáva Marilyna smutná udalosť. Jeho manželka Dita von Teese žiada po roku manželstva o rozvod. Údajne jej vadí, že Marilyn nie je neustále doma a nevenuje sa jej. Vraj opäť začal piť vo väčšom množstve svoj obľúbený Absinth a tiež sa aj podozrivo často stýka s dvadsaťročnou herečkou Evan Rachel Wood, ktorá je jednou z účinkujúcich v Mansonovej pripravovanom filme 'Phantasmagoria'.

Tento text je prekladom z českého originálu.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.